Kungörelser – 04 januari 2026
2 söndagen efter Jul
Evangelium Joh 1:1–5, 9–14
I begynnelsen fanns Ordet, och Ordet fanns hos Gud, och Ordet var Gud. Det fanns i begynnelsen hos Gud. Allt blev till genom det, och utan det blev ingenting till av allt som finns till. I Ordet var liv, och livet var människornas ljus. Och ljuset lyser i mörkret, och mörkret har inte övervunnit det. Det sanna ljuset, som ger alla människor ljus, skulle komma in i världen. Han var i världen och världen hade blivit till genom honom, men världen kände honom inte. Han kom till det som var hans, och hans egna tog inte emot honom. Men åt dem som tog emot honom gav han rätten att bli Guds barn, åt alla som tror på hans namn, som har blivit födda inte av blod, inte av kroppens vilja, inte av någon mans vilja, utan av Gud. Och Ordet blev människa och bodde bland oss, och vi såg hans härlighet, en härlighet som den ende sonen får av sin fader, och han var fylld av nåd och sanning.

Jag vill påminna att Mässor firas i S:t Botvids kyrka i Fittja under veckan varje dag med undantag av måndagar kl. 18:30. På söndagar som vanligt Högmässa kl. 12:00. Mässan på polska kl. 9.30.
Nu på tisdag kommer expeditionen att vara stängd!.
- På tisdag, den 6 januari firar vi Herrens Uppenbarelse – högtid. Mässa i vår kyrka kl. 9.30 på polska och kl. 12:00 på svenska.
- Adoration med tillbedjan varje fredag från kl. 17.30.
- Förra söndagen samlade vi in under kollekten: 1700 kr. Hjärtligt tack för era gåvor till förra veckans kollekt.
- De som vill läsa läsningar under söndagsmässor eller hjälpa till med att ordna vårt kyrkkaffe kan skriva upp sig på listan. Alla är välkomna att engagera sig.
- Tack för era gåvor för dagens kollekt!
- Efter välsignelsen är alla hjärtligt välkomna till vårt kyrkkaffe.
